Menu

„V důchodu jsme začali poznávat Evropu“

13. října 2015

happy senior woman at home relaxing

Eva, 64: Před mnoha lety jsme se bavili s přáteli, jak se nám bude v důchodu spokojeně žít a jak se těšíme, že si v něm odpočineme. Platili jsme si s manželem už tehdy několik let na penzijním připojištění 100 korun měsíčně a vůbec jsme nepočítali s možností, že bychom si tak nezajistili spokojenou penzi.

Dokud jsme pracovali, mohli jsme si v létě dopřát sluníčko na naší chatě a v zimě sníh na horách. Často jsme se s manželem bavili o tom, že v důchodu konečně budeme mít čas i trochu cestovat a poznávat země, do kterých jsme se už dlouho chtěli podívat.

Jenže na takové plány bylo potřeba se důkladně připravit. Představy o aktivním důchodu se nám začaly rozplývat, když jsme si zjistili, kolik nám stát hodlá měsíčně dát na živobytí, jakmile odejdeme do penze. A po kontrole účtu penzijního připojištění jsme taky o moc klidnější nebyli. Ta stokoruna měsíčně by opravdu nestačila na všechno, co jsme ještě mnohem později měli čas, chuť i sílu dělat.

Proto jsme se rozhodli začít víc šetřit. Místo stokoruny jsme začali posílat tisícovku a založili jsme si kapitálové životní pojištění. Nemuseli jsme z něj čerpat až do manželova odchodu do důchodu a naštěstí jsme si na penzijku naspořili dost peněz, abychom nakonec přece jen mohli vyrazit poznávat Evropu – pravda, sice jen jednu zemi za čas, ale zato i s vnoučaty.

Řešení:

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.