Menu

Řádný úvěr – půjčím si to, co nestihnu naspořit

Nechcete si půjčit všechno naráz a radši si část peněz sami naspoříte, než se pustíte do uskutečnění vašich plánů? Řešením může být tzv. řádný (přidělený) úvěr ze stavebního spoření. Podívejme se společně na to, jak vlastně funguje a kdy na něj máte nárok.

Fungování řádného úvěru je jednoduché: po předem určenou dobu (zpravidla minimálně 2 roky) po uzavření stavebního spoření si sami spoříte. Jakmile dosáhnete všech potřebných podmínek pro získání úvěru, spořitelna vám vyplatí vaše úspory – včetně státní podpory a získaných úroků – a částku, která vám chybí do splnění stanovené cílové částky, vám poskytne ve formě úvěru.

Jaké jsou podmínky?

Pro získání řádného úvěru je potřeba splnit hned několik podmínek. První z nich je již zmiňovaná doba spoření – smlouvu o stavebním spoření musíte mít nejméně 2 roky. Další podmínkou je minimální výše naspořené částky. Pro získání řádného úvěru musíte mít naspořeno nejméně 40 % ze stanovené cílové částky. Třetí základní podmínkou je pak tzv. hodnotící číslo, které se zvyšuje časem a množstvím naspořených peněz. Každá spořitelna si hodnotící číslo stanovuje podle sebe a také ho individuálně používá jako podmínku pro udělení řádného úvěru.

Ani při splnění těchto podmínek ale nemusíte mít vyhráno. Spořitelna dále hodnotí vaši bonitu – tedy to, jak dobře budete schopni případný úvěr splácet. Budete tedy pravděpodobně muset předložit doklad o příjmech. Výhodou je, že spořitelny většinou nevyžadují dalšího ručitele a pro získání úvěru nevyžadují zástavu nemovitosti. Úvěr se tedy hodí např. pro pořízení družstevních bytů. Pravděpodobně také budete muset doložit účelovost prostředků – na rozdíl od samotného stavebního spoření nebudete moci peníze získané z úvěru použít na cokoliv, ale pouze na výdaje spojené s bydlením – tedy koupi či rekonstrukci bydlení.

Pokud dané podmínky nesplňujete, je možností tzv. překlenovací úvěr. Ten je o něco méně výhodný, ale pomůže vám překlenout dobu, než budete mít nárok na úvěr řádný.

Stavební spoření Wüstenrot stále nabízí zajímavé zhodnocení vložených peněz. Přesvědčte se

Stavební spoření Wüstenrot stále nabízí zajímavé zhodnocení vložených peněz. Přesvědčte se

Je možné splatit zbytek úvěru předčasně?

Ano, a u řádného úvěru si spořitelny za jednorázové doplacení nic neúčtují. Další výhodou pak je možnost odepsat si úroky ze základu daně. A to jak u řádného, tak překlenovacího úvěru.

Stavební spoření - infografika (2)

Mohlo by vás zajímat

Státní podpora

Spoření

Cílová částka

Překlenovací úvěr

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.