Menu

O stavebním spoření

Lorem ipsum Víte, že… jen v roce 2014 bylo uzavřeno přes 480 000 nových smluv?

Stavební spoření nabízí zajímavé zhodnocení vložených peněz a zároveň možnost získání úvěru na bydlení, ať už se jedná o koupi nemovitosti, její stavbu, nebo přestavbu. Čechům i cizincům, dospělým i dětem jej poskytují stavební spořitelny, ačkoli se dá sjednat i v bankách, které se stavebními spořitelnami spolupracují. Děti si samozřejmě samy spoření uzavřít nemohou, udělat to za ně musejí rodiče. Po dosažení 18 let věku se už o smlouvu starají samy a rodiče už nemůžou s jejich smlouvou – a tím pádem i naspořenými penězi – nijak manipulovat.

Jak to vlastně funguje?

Stavební spoření má dvě fáze – spoření a nárok na úvěr. Jakmile uzavřete smlouvu se stavební spořitelnou, začínáte spořit. Uspořené peníze Vám úročí stavební spořitelna a navíc můžete získat státní podporu. V rámci smlouvy si stanovíte nějakou cílovou částku, většinou mezi 150 tisíci a jedním milionem korun. Dobu spoření nic neomezuje, smlouvu můžete kdykoli vypovědět a pak si klidně můžete uzavřít novou. Nebo smlouvu vypovídat nemusíte a můžete dál pokračovat ve spoření až do dosažení stanovené cílové částky.

Zajímá vás, kolik peněz můžete získat díky stavebnímu spoření? Zkuste naší kalkulačku!

Nemusíte jenom spořit

Jak už jste se mohli dočíst v předchozí části, stavební spoření zahrnuje i nárok na úvěr. Na rozdíl od peněz získaných spořením, které můžete použít na cokoli, je úvěr určený jenom na bydlení a podobně jako u účelové hypotéky musíte prokázat, že ho využijete jenom k tomuto účelu.

Úvěry ze stavebního spoření

Stavební spoření nabízí dvě cesty – řádný, nebo překlenovací úvěr.

Kdy dát přednost úvěru ze stavebního spoření před hypotékou?

Kdybychom srovnávali úvěr ze stavebního spoření a hypotéku, můžeme říct, že úvěr je výhodnější, pokud si potřebujete půjčit nižší částku než jeden milion korun. Často se ale stává, že klienti řeší koupi nemovitosti nebo rekonstrukci kombinací úvěru ze stavebního spoření a hypotéky.

V čem je výhodnější úvěr ze stavebního spoření?

Pevně stanovené úrokové sazby úvěrů dělají ze stavebního spoření spolehlivého pomocníka při úvěrování rekonstrukcí, přestaveb nebo třeba koupi bytu. Na rozdíl od hypotéky nemusíte ručit žádnou nemovitostí a díky omezení použití peněz z úvěru pouze na bydlení získáte lepší podmínky, než kdybyste se rozhodli sáhnout po běžném spotřebitelském úvěru. Třeba u Wüstenrotu tak můžete dosáhnout na úvěr ve výši až 1.000.000,- Kč bez nutnosti dát svou nemovitost do zástavy. Navíc máte možnost mimořádných splátek, a tím pádem i rychlejšího umoření úvěru.

Mohlo by vás zajímat

Státní podpora

Cílová částka

Řádný úvěr

Překlenovací úvěr

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.