Menu

Spoření

Spořit se v dnešní době dá mnoha způsoby – prasátko nebo peníze pod matrací už mezi ty běžné rozhodně nepatří. Existuje celá řada produktů, které vaše finance nejen ochrání před inflací, ale postarají se také o rozumné zhodnocení.

Nejjednodušším z takových produktů je spořící účet. Většinou se obejde bez poplatků i přísných podmínek. Své finance máte ihned po ruce – v případě, že se vám třeba rozbije lednička, tak můžete své úspory využít okamžitě. Úroky většinou pokryjí inflaci, ale s výrazným zhodnocením nepočítejte.

Oproti tomu termínované vklady mají zhodnocení mnohem lepší. Daní za vyšší úroky je však omezený přístup k penězům. Termínovaný vklad totiž nelze vybrat před uplynutím stanovené doby. Předčasným výběrem u některých bank přijdete o veškeré úroky, u jiných ještě navíc zaplatíte pokutu.

Asi nejoblíbenějším způsobem spoření je pak stavební spoření. Jeho úrok často převyšuje inflaci, takže se peníze uložením zhodnocují. Navíc získáváte každý rok státní příspěvek ve výši 10 % vložené částky až do výše 2000 korun ročně. Bonusem je také možnost vzít si z něj úvěr na koupi nebo rekonstrukci bydlení – na vyřízení je jednodušší než hypotéka, podmínky jsou však o něco méně výhodné. Nevýhodou stavebního spoření je tzv. vázací doba. To znamená, že peníze musíte mít uložené minimálně 6 let, jinak o státní podporu přicházíte.

Spořit se dá i pomocí penzijního připojištění. To také nabízí státní příspěvek (až do výše 230 korun měsíčně), navíc je častým benefitem příspěvek zaměstnavatele. Nevýhodou je poměrně nízké zhodnocení, možnost vybrat peníze až po dosažení určitého věku a fakt, že vklady nejsou pojištěné.

Dokonce i životní pojištění může být formou spoření. Investiční životní pojištění spojuje složku rizikovou, v rámci níž se pojišťujete na životní rizika, a složku investiční, která slouží k investicím a spoření pomocí otevřených podílových fondů. Nevýhodou je nulová garance výnosů a velké riziko neúspěchu. Oproti tomu kapitálové životní pojištění nabízí garantované výnosy ze spoření – v případě dožití vám pak pojišťovna vyplatí celou naspořenou částku i s výnosy. Tento způsob se ovšem vyplácí ve chvíli, kdy plánujete spořit minimálně 10 let, u kratší doby nepatří mezi nejvýhodnější formy spoření.

Pokud máte rádi tak trochu retro a lety vyzkoušený způsob, ještě stále můžete sáhnout po klasické vkladní knížce. Úroky jsou však v takovém případě minimální a i v ostatních podmínkách je to trochu zastaralý způsob spoření.

Mohlo by vás zajímat

Investování

Rozložení rizik

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.