Menu

Spoření a zhodnocení

Utrácet peníze dokáže každý, protože je to snadné. Ale spořit si nebo investovat peníze nemusí být tak těžké, jak by se na první pohled mohlo zdát. Existují totiž osvědčené a bezpečné cesty, se kterými se splést jednoduše nemůžete.

Spoření

Nejjednodušší, nejrychlejší a víceméně bez poplatků je zřízení spořicího účtu. Nedosáhnete u něj sice nejzajímavějšího zhodnocení ze všech, ale dnes už většinou nic nestojí, dokáže chránit vaše peníze před inflací a s uloženými penězi můžete nakládat bez větších omezení. Zajímavější úrok může nabízet termínovaný vklad – u něj musíte počítat s omezeným přístupem ke svým penězům, které si nemůžete vybrat jindy než po uplynutí předem stanovené doby. Ale asi nejoblíbenější a nejznámější je stavební spoření, které má dobrý úrok, státní příspěvek a navíc ještě možnost vzít si z něj výhodně úvěr na koupi nebo rekonstrukci vlastního bydlení.

Investování

Na rozdíl od spoření, kde banka nebo spořitelna garantují úrok, mají investice odhadovaný výnos, který může a taky nemusí odhadu odpovídat. Někdy můžete na investici velice slušně vydělat, jindy ale i ztratit. Proto je důležité zvolit správnou investiční strategii. Té nejbezpečnější se říká konzervativní, je málo riziková, ale nezaručí zajímavější výnos, zatímco u vyvážené už je o něco vyšší riziko i výnos. Posledním typem je dynamická, která je nejrizikovější, ale mívá taky nejvyšší zhodnocení. Vedle dluhopisových a akciových fondů je rozšířeným investičním produktem třeba investiční životní pojištění, které v sobě kombinuje pojistku a možnost si díky nákupům v podílových fondech připravit příjemnou rezervu na stáří.

Rozložení rizikRozložení rizik

Správný investor ale neukládá všechny prostředky jen do peněžních produktů, ať už spořicích, nebo investičních. Ty jsou sice likvidní – to znamená, že do nich vložené peníze můžete poměrně rychle získat zpět – jenže když přijde krize, peníze mohou ztratit část své hodnoty. Proto se doporučuje mít část prostředků uložených i v nemovitostech, v investičních kovech a třeba i v uměleckých předmětech.

Nemovitosti

Nemovitosti nemusí být jen byty, domy a stavební pozemky, ale i pole, zahrady nebo lesy. Svoji hodnotu si udrží, nepodléhají inflaci, ale nejsou příliš likvidní – někdy může trvat i poměrně dlouho, než je zpeněžíte za skutečnou tržní cenu. Musíte si taky dávat pozor při jejich nákupu, protože jejich cenu může ovlivňovat řada faktorů jako třeba poloha, stav, nebo územní plán. A pokud chcete udržet hodnotu svojí investice, musíte o ně pečovat.

Spoření a zhodnocení - rozložení rizik - infografika

Investiční kovy

Investiční zlato, stříbro nebo platina jsou velice oblíbené především proto, že kombinují výhody peněžních i hmotných produktů – jsou likvidní, takže je můžete poměrně rychle zpeněžit, odolávají inflaci, nemusíte se o ně nijak zvlášť starat, uložit je můžete doma i v bance a zároveň můžou nabídnout zajímavé zhodnocení. Jsou také snadno dostupné, nemusíte být experty na to, abyste si dokázali koupit cihličku investičního kovu.

Umělecké předměty

Obrazy, sochy, zbraně, nebo třeba historický nábytek a šperky mohou být taky zajímavou formou pro uložení a zhodnocení vašich prostředků. Musíte o ně ale pečovat, mít je kde bezpečně uložit a hlavně si být jistí, že jste pořídili originál nebo hodnotnou kopii.

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.