Menu

Zástava

Při žádosti o účelovou i neúčelovou hypotéku musí vždy dojít k zastavení nějaké nemovitosti (pozemku, stavby). Není však třeba něco přímo vlastnit, zastavit lze i nemovitost, na jejíž pořízení si bereme hypoteční úvěr. Stejně tak můžete za souhlasu vlastníka ručit jeho nemovitostí, s čímž se nejčastěji setkáváme u rodičů či prarodičů, kteří takto pomáhají svým potomkům postavit se na vlastní nohy.

Pokud se vám nepodaří sehnat žádná zástava, nemůžete čerpat hypoteční úvěr. Můžete však využít stavební spoření, které zástavu nevyžaduje, ale zpravidla bez zástavy neumožňuje půjčku vyšší než jeden milion korun.

Komplikací může být také koupě bytu v družstevním vlastnictví, který jako zástavu zpravidla použít nelze. Pro tento případ však existuje tzv. předhypoteční úvěr, který pokrývá dobu do převedení bytu z družstevního do osobního vlastnictví.

Pravidlem je, že nikdy nelze čerpat vyšší částku, než jaká odpovídá odhadní ceně nemovitosti. Proto pokud si chcete pořídit dům, nebude zřejmě stačit zastavit pouze menší byt v osobním vlastnictví.

Zápis zástavního práva v katastru nemovitostí je podmínkou hypotečního úvěru. Takový zápis ovšem neprobíhá ze dne na den a u některých případů můžete čekat i delší dobu, banky proto poskytují možnost čerpat schválenou hypotéku ještě před doložením zápisu, formou tzv. „čerpání na návrh na vklad zástavního práva do katastru nemovitostí“. Můžete tedy bydlet dříve, ale pozor, u některých bank si za tuto možnost připlatíte.

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.