Menu

RPSN

Díky roční procentuální sazbě nákladů (RPSN) můžeme snadněji porovnávat různé úvěry, protože je v ní zahrnutá nejen úroková sazba, ale i všechny s úvěrem spojené poplatky. Každý, kdo nabízí spotřebitelský úvěr, má ze zákona povinnost vždy uvádět RPSN – výjimkou jsou např. úvěry nižší než 5 000,- nebo vyšší než 1 880 000,- Kč a hypotéky.

Zatímco z úroku zjistíte jenom samotnou cenu peněz, které jste si rozhodli půjčit, RPSN zahrnuje všechny poplatky a další náklady spojené s vaší půjčkou nebo úvěrem. Samotný úrok tvoří sice největší podíl z peněz, které odvedete poskytovateli, ale jsou to právě další poplatky, které můžou půjčku prodražit ještě o něco víc.

Mezi ostatní náklady tedy patří:

  • poplatky vztahující se k posouzení žádosti o úvěr,
  • poplatky za uzavření smlouvy,
  • poplatky za správu úvěru,
  • poplatky za vedení účtu,
  • poplatky, které se vážou k převodu peněžních prostředků,
  • první navýšená splátka (někdy nesprávně nazývaná jako akontace),
  • pojištění schopnosti splácet apod.

Pokud tedy narazíte na výhodnou půjčku s úrokem 8 % p.a. (per annum – za rok), může se stát, že díky dalším nákladům zaplatíte mnohem víc. Od toho je tu RPSN, které vám ukáže skutečnou, přepočítanou hodnotu ceny půjčky nebo úvěru. Jinými slovy to, co skutečně musíte zaplatit. Je proto běžnou praxí, že RPSN bývá o něco vyšší než roční úroková sazba – rozdíl tvoří právě všechny další poplatky, které si poskytovatel účtuje. Případy, kdy RPSN odpovídá úrokové míře, ovšem najdete spíš v učebnicích než na trhu.

Pokud vás zajímá, jak vypadá zákonem stanovený vzorec pro výpočet RPSN, podívejte se na přílohu 5 zákona č. 145/2010 Sb.

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.