Menu

Odhadní cena

Odhadní cenu stanovují odhadci jako bezpečnou tržní cenu, za kterou může banka bez většího čekání danou nemovitost prodat. Zohledňuje se v ní technický stav nemovitosti, velikost, stáří a vybavenost, přičemž velmi důležitou roli hraje i lokalita – zaměstnanost, kupní síla regionu, dopravní dostupnost, občanská vybavenost a další. Proto bude mít stejný dům v Praze hodnotu 6 milionů Kč a ve Šluknovském výběžku jen necelé 3 miliony.

Při koupi nemovitosti se odhadní cena často blíží kupní ceně a třeba v případě rodinných domů se vždy v ceně projeví hodnota stavby i pozemku. U hypoték na novostavbu a rekonstrukci a stanovuje i cena budoucí, tedy kolik bude nemovitost stát po dokončení. V tomto případě ale neplatí, že 1 koruna, kterou do stavby vložíte, bude 1 koruna v odhadní ceně. Většinou je odhadní cena o něco nižší než reálná cena, za kterou jste dům postavili nebo rekonstruovali. I tady ale bude mít velký vliv lokalita.

Co se samotných odhadců týče, můžou být externí nebo interní. Externí odhadci sídlí v regionech, spolupracují s bankami na základě smluv a jsou proškolení, jakým způsobem mají odhady zpracovávat. Pokud si externího odhadce objednáte, přijede za vámi a provádí místní šetření nemovitosti, kterou budete ručit. Potom vypracuje posudek a za úplatu vám jej předá. Pro lepší představu: náklady na vypracování odhadní ceny se u bytu běžně pohybují kolem 4 a u rodinného domu kolem 6 tisíc.

Interní odhadci jsou většinou zaměstnanci banky. Odhady zpracovávají často „od stolu“ bez místního šetření, ale ne vždy to musí být pravidlem. Interní odhad klient sice nedostává, ale bývá i o polovinu levnější než externí.

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.