Menu

Inflace

Kdybyste se zeptali bankéře, odpověděl by vám asi nějak takto. Aby bylo možné vysvětlit tento pojem co nejsrozumitelněji, je třeba vzít to trochu oklikou.

Každý ví, co jsou peníze. Co si možná uvědomujeme trochu míň je, že tyto peníze každý den něco ztrácejí ze své hodnoty. Za stejné zboží a služby proto postupem času budete platit stále víc. Tomu se říká inflace. Její míru v ČR měří Český statistický úřad a průměrně se ročně pohybuje mezi 1 – 3 %.

Jeden praktický příklad za všechny. Pokud byste si v roce 1999 uložili „pod polštář“ 10 000,- Kč a rozhodli se je použít o 15 let později, zjistili byste, že díky inflaci ztratily skoro 40 % svojí původní hodnoty. Takto jste peníze neušetřili, ale naopak přišli skoro o 4 000,- Kč. Proto se skoro každý rok zvyšují platy a valorizují se důchody, a to často právě ve výši odpovídající míře inflace – hodnota práce je totiž pořád víceméně stejná, zatímco hodnota peněz klesá.

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.