Menu

Fixace

Pojem fixace se ve světě financí používá pro označení pevné výše úroků. Např. u hypotečních úvěrů si díky fixaci úrokové sazby můžete sami zvolit období (např. 10 let), ve kterém se vám úroky nebudou měnit. Výhodou je, že budete přesně vědět, jak vysoké budou vaše splátky. Výše úroků se pak zpravidla odvíjí od délky období, které si zvolíte. Paradoxně nemusí být krátkodobá fixace např. na 1-2 roky nejvýhodnějším řešením, řada bank v současnosti nabízí nejnižší úroky u střednědobé fixace na 3-5 let.

Nelze proto jednoznačně říct, jestli je lepší zvolit delší, nebo kratší dobu fixace. Při rozhodování vám může pomoci sledování předpovědí vývoje úrokových sazeb – pokud budou sazby stoupat, je výhodnější volbou delší období fixace, při jejich poklesu zvolte naopak období kratší. Dalším krokem může být prosté vyhodnocení rozdílů sazeb u různých délek fixačního období.

Délka fixace je důležitá i v případě, že chcete předčasně splatit zbytek dluhu. Není třeba vyhrát v loterii, k většímu peněžnímu obnosu můžete přijít i díky např. ukončení dříve založeného spoření. Pokud chcete hypotéku splatit před koncem fixačního období, je třeba požádat předem banku o svolení a následně zaplatit poplatky za předčasné splacení, ačkoli na trhu se již objevují banky, které tyto poplatky odpouštějí. Výhodnější pak může být počkat na konec fixačního období, kdy už vám žádné poplatky za splacení zbytku dluhu nehrozí.

Není ale pravidlem, že by bylo nutné čekat s žádostí o změnu výše splátek na konec fixačního období. Požádat lze kdykoli, nicméně může se stát, že banka Vaši žádost neschválí.

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.