Menu

Bonita

Schopnost klienta splatit požadovaný úvěr, respektive jeho schopnost splácet řádně a včas své závazky. Bonita se určuje podle individuálních pravidel každé banky a spořitelny, ale obecně můžeme říct, že vychází z poměru mezi měsíčními výdaji a příjmy klienta.

Co tedy banky zajímá? Mimo jiné výše vaší mzdy, splátek, alimentů, pojistek, nebo životního minima (tedy útrat za bydlení, jídlo atd.). Po stanovení podílu výdajů a příjmu získá banka koeficient, který použije k rozhodnutí, zda vám úvěr poskytnout a v jaké výši. Banky také mívají pravidla navazující na tzv. LTV, ve zkratce tedy čím více zatížíte nemovitost úvěrem, tím bonitnějším klientem musíte být. Každá banka má tato pravidla nastavena odlišně, proto se může stát, že zatímco v jedné bance hypotéku nedostanete, druhá vám ji poskytnout může.

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.