Menu

Rekonstrukce bytového jádra v paneláku

26. srpna 2018

Chystáte se zútulnit si bydlení? Pokud jste se rozhodli pro rekonstrukci bytu v paneláku, máte dvě možnosti. Do menších úprav se můžete pustit svépomocí, u větších, kde se bude bourat, se svěřte raději do rukou odborníků. Kolik času a peněz budete potřebovat? A jak lze rekonstrukci financovat?

Bourat nebo nebourat?

Umakartové jádro si nechce hýčkat asi nikdo. Buď ho můžete zbourat a koupelnu se záchodem vyzdít znovu, nebo, zvolit méně invazivní způsob. Ten půjde jen pokud je jádro v dobrém stavu a jsou v pořádku i rozvody. Celý proces trvá okolo 5 dní a vyjde na 20 tisíc korun. Jádro se obloží voděvzdornými obkladovými deskami a spáry u stropu a podlahy se vyplní zakončovací lištou.

Jestliže chcete měnit dispozice bytu nebo měnit rozvody, bude se u toho bourat. Cena rekonstrukce se odvíjí od toho, jak velkou koupelnu budete zvelebovat a také, kolik zásahů je potřeba. Můžete se vejít do 100 tisíc korun, stejně tak se částka může vyšplhat i ke 200 tisícům korun. Připravte se na to, že v ideálním případě bude potřeba 10 dní, spíše počítejte se třemi týdny.

projektování

Na co si dát pozor, než s rekonstrukcí začnete

Přestavbou dochází ke statickému ovlivnění celého domu, proto se nezapomeňte informovat na stavebním úřadě, jestli je potřeba stavební povolení či ohlášení, nebo to půjde i bez toho. Pokud nechcete ztrácet čas vyřizováním, zvolte pro rekonstrukci firmu, která má v balíčku i vyřízení potřebných povolení. V každém případě ohlaste plánované práce majiteli bytového domu, společenství vlastníků či družstvu. Pro udržení dobrých vztahů se sousedy informujte i je o tom, kdy práce začnou a kdy bude hotovo.

Rekonstrukce svépomocí?

Pustit se do rekonstrukce celého jádra svépomocí nedoporučujeme zejména kvůli bezpečnosti. Bourání i stavbu zdí, instalaci a elektrické rozvody přenechte odborníkům. V případě poškození majetku, které způsobí například prasklé potrubí, vám totiž pojišťovna nemusí nic vyplatit. A to za pár ušetřených peněz nestojí.

Z čeho rekonstrukci panelového bytu financovat?

Dobrým startem pro budoucí financování rekonstrukce je stavební spoření. Pokud na něj peníze ukládáte minimálně dva roky, máte našetřených 40 % z cílové částky a dosáhli jste minimální hodnoty tzv. hodnotícího čísla, můžete využít úvěru ze stavebního spoření. Půjčit si můžete maximálně do výše cílové částky. Pro získání není potřeba ručit nemovitostí a úvěrová sazba je po celou dobu splácení neměnná.

Pokud tyto podmínky nesplňujete a chcete s rekonstrukcí přesto začít hned, požádejte o překlenovací úvěr (meziúvěr). U něho vám spořitelna půjčí celou cílovou částku a vy pak pokračujete nejen ve spoření, ale i ve splácení úroků překlenovacího úvěru, nesplácí se ale ještě jistina. V momentě, kdy dospoříte do 40 % cílové částky, překlopí se úvěr do řádného.

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.