Menu

Psychologie barev, aneb jak bydlet příjemně

4. října 2018

Je známo, že barvy kolem nás významně ovlivňují naše nálady a psychické rozpoložení. Zamýšleli jste se ale někdy nad tím, jak na vás působí váš vlastní byt? Pojďme se společně podívat na to, jak svému bydlení můžete výběrem vhodných barev pomoci.

Ovlivnění velikosti

Psychologie barev

Pomocí dobře zvolených barev se dá s prostorem doslova kouzlit. Tady je několik tipů, jak taková kouzla použít i u vás doma:

  • Do malých a špatně osvětlených místností se skvěle hodí světlé odstíny barev, které je opticky zvětší. Naopak do velkých a prostorných pokojů si můžete dovolit barvy tmavší.
  • Pokud chcete vizuálně snížit vysoké stropy, sáhněte po tmavých barvách. Naopak u bytů s klasickou výškou stropu je dobré mít podlahu nejtmavší a strop naopak v nejsvětlejším odstínu.
  • Při malování zdí můžete také výšku pokoje hodně ovlivnit světlým proužkem u stropu – čím větší proužek bude, tím více opticky snížíte strop. Takže zatímco u vysokých stropů je žádoucí nechávat pruh co největší, u těch nízkých je dobré, když je co nejmenší (nebo žádný).

A jaké barvy se tedy do jednotlivých místností nejvíce hodí?

Obývací pokoj

Obývák bývá většinou tou největší a nejdůležitější místností v bytě. Pokud chcete docílit útulnějšího dojmu, volte tmavší odstíny barev, např. hnědé. Naopak rozjasnění a optického zvětšení pokoje docílíte světlými barvami jako je bílá nebo béžová. Je dobré se vyhnout ostrým barvám jako je třeba červená, protože takové barvy brání soustředění a odpočinku. Naopak dobrou volbou jsou světlé odstíny zelené nebo třeba levandulová.

Ložnice

Ložnice je především místem odpočinku. Z tohoto důvodu je opět dobré se vyhnout výrazným barvám jako je červená, žlutá nebo oranžová. Naopak světle modrá či zelená působí na lidský organismus uklidňujícím dojmem. Dobře se bude spát také v pískové, vínové nebo třeba broskvové ložnici. Použít můžete i růžovou, jen pozor, aby místnost nebyla příliš přeslazená.

Koupelna

U koupelen se určitě vyvarujte tmavých barev – místnost opticky zmenšují. Základem by tedy vždy měla být bílá či jiná světlá barva. Doplnit ji můžete třeba červenou, díky které bude místnost působit teplejším dojmem.

Kuchyně

Při výběru barev do kuchyně je dobré vybírat z barev, které podporují chuť k jídlu a dobré trávení. Mezi ně patří třeba žlutá, hnědá, oranžová nebo červená. Naopak modrá barva chutě tlumí, stejně tak není vhodnou barvou do kuchyní světle zelená.

Dětský pokoj

Do dětského pokoje určitě patří pestré a veselé barvy. Pro hyperaktivní děti je vhodné volit ze studenějších odstínů, jako je modrá, která zlepšuje soustředění, nebo světle fialová. Naopak děti, které potřebují rozveselit a povzbudit uvítají oranžovou, červenou nebo žlutou barvu. Tyto barvy je ale vhodné kombinovat se světlými odstíny a používat je spíše v menší míře. Příliš červené by mohlo zhoršovat koncentraci a kvalitu spánku a usínání. Stejně tak žlutá barva není vhodná na velké plochy – žluté místnosti nemusí dlouhodobě působit dobře a malé děti v nich mohou více plakat.

Pár tipů na závěr:

  • Tmavě zelená barva dodává místnosti dojem luxusu. Při výběru správného odstínu je ale potřeba dát si pozor, aby prostor nepůsobil nemocničním dojmem.
  • Není dobré používat více než 3 barvy v jedné místnosti. Ta by pak mohla působit rušivým dojmem.
  • Pokud máte jasnou představu o nábytku, je vhodné nejprve vybrat ten a k němu pak doladit nejlepší odstín vybraných nátěrů a podlah. Zatímco barev na zdi je na trhu nepřeberné množství odstínů, s barvami nábytku je to horší.
  • Máte kreativní náladu, ale úspory nestačí? Využít můžete některou z nabídek úvěru a s rekonstrukcí začít v podstatě okamžitě.

 

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.