Menu

„Potřebujeme zrekonstruovat byt“

8. července 2015

Petra, 38Petra, 38 let: Před 16 lety jsme se s manželem rozhodli koupit si byt. Zvítězilo krásné a prostorné 4+kk v podkroví novostavby, které jsme si postupem času zútulnili a vychovali v něm naše dvě dcerky.

Jenže s tím, jak nám děti rostly před očima, jsme si začali všímat taky jiných věcí. Náš byt už o svou novotu dávno přišel a některé jeho části začínaly být zralé na výměnu. Jenže do splacení hypotéky nám pořád ještě zbývalo 10 let, část peněz jsme měli uloženou v různých fondech nebo spořeních a zbylé jsme si chtěli nechat jako rezervu, ne je utratit za novou kuchyň s obývákem, v našem případě vlastně jednu velkou místnost. A i kdybychom chtěli, plánovaná rekonstrukce podle našich představ by stejně stála víc, než kolik jsme si mohli dovolit okamžitě zaplatit.

Proto jsme se rozhodli vyřešit to možná trošku šalamounsky: menší část úspor jsme použili na novou sedací soupravu a nábytek do obýváku, zatímco na kuchyňskou linku a spotřebiče jsme si vzali půjčku, u které nebylo potřeba ručit nemovitostí. Nechtěli jsme příliš vysoké splátky, takže doba splácení sice vyšla na nějakých 12 let, ale přespříští rok nám doběhne jedno ze spoření a pokud půjde všechno podle plánu, půjčku na naši novou kuchyň splatíme předčasně. To už stejně bude akorát čas na to pustit se konečně taky do koupelny.

Řešení:

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.