Menu

„Pořizuji si auto“

18. května 2015

Pribehy-on_77451296Karel, 56 let: Možná to někteří z vás znají. Za chvíli nám se ženou bude 60, děti už odrostly, dostudovaly, vyletěly z hnízda a my najednou máme spoustu volného času. Tak jsme se rozhodli, že si vyměníme naše staré auto za nové a začneme cestovat, pro začátek aspoň po vlastech českých.

Začal jsem se proto ohlížet po tom správném modelu, a když už jsem měl od přátel a z internetu pozjišťováno dostatek informací, zavolal mi švagr, jestli jsem prý taky přemýšlel nad tím, kde vezmu peníze. Manželka mu totiž řekla o našem plánu a docela mě překvapilo, že to se mnou chtěl rozebírat, žádný finančník to zrovna není. Mnohem víc mě ale překvapilo, co měl na srdci.

Vyprávěl mi svoje peripetie s leasingem, o tom, jak mu poplatky prodražily splácení, jak doufal, že mu auto nikdo neukradne, jaké měl problémy, když se mu podařilo nacouvat do jiného auta… byl jsem z toho paf. Ale měl jsem vybrané auto a byl rozhodnutý, že nechci leasing, takže jsem začal s hledáním nanovo.

Tentokrát jsem pro změnu hledal, jak si co nejvýhodněji půjčit. Nakonec jsem narazil na neúčelovou hypotéku, která měla několik hlavních výhod – nižší úrok oproti leasingu i dalším úvěrům, možnost kdykoli splatit zbytek půjčených peněz bez poplatků, ale hlavně, že auto bylo od začátku naše a ne leasingové společnosti.

Pořízení vozidla můžete řešit i prostřednictvím:

  • Spotřebitelského úvěru – okamžitě po zakoupení vozidla se stáváte jeho vlastníkem. K výhodám taky patří, že si můžete nastavit libovolnou dobu splácení nebo úvěr jednorázově splatit před vypršením smlouvy.
  • Finančního leasingujedná se vlastně o pronájem auta. Teprve po ukončení splácení přechází toto auto za dohodnutou kupní cenu do vašeho vlastnictví. Leasingové splátky se vypočítávají s fixní úrokovou sazbou, jejich výše se nemění po celou dobu trvání leasingové smlouvy a navíc jsou pro podnikatele plně uznatelným daňovým nákladem.
  • Operativní leasing – platíte za dlouhodobý pronájem auta, v ceně je zahrnutý i servis a veškeré pojištění. Po ukončení leasingové smlouvy zůstává automobil ve vlastnictví leasingové společnosti, ale doba trvání operativního leasingu je kratší než doba životnosti a odepisování. Tuto možnost využívají především firmy s větším vozovým parkem.

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.