Menu

Pořízení vozidla

Vybrat tu správnou značku a model vozidla některé lidi baví, zatímco jiným je úplně jedno, v čem budou jezdit. Ale současně s tímto výběrem už máte většinou jasno v jedné důležité věci – jestli koupi pokryjete z vlastních úspor, nebo si budete muset větší nebo menší obnos peněz půjčit.

Kupuji za vlastní

Ať už máte nachystanou celou částku, nebo si plánujete na pořízení auta teprve naspořit, nemusí být tato varianta tak výhodná, jak by se na první pohled mohla zdát. Za dobu spoření bude totiž inflace snižovat reálnou hodnotu vašich peněz, takže na nové auto nebo motorku můžete spořit i delší dobu, než jste původně plánovali. Z čistě ekonomického hlediska – pokud nepoužíváte auto k práci – nebývá jeho pořízení tou nejlepší investicí, protože velice rychle ztrácí svou hodnotu.

Leasing

Lorem ipsum Víte, že… úrok při leasingu může být až 20 %?

Není tomu tak dávno, co reklamy na leasing plnily televize a koupit auto znamenalo buď mít naspořeno, nebo si ho „líznout“. Velké oblibě se těšil i u podnikatelů, kteří si mohli splátky odečítat jako plně uznatelné daňové náklady. Dnes ustupuje leasing úvěru, protože má oproti němu několik nevýhod. Po celou dobu splácení se sice o provoz a údržbu staráte vy jako provozovatel, ale majitelem vozidla je leasingová společnost. To s sebou nese komplikace třeba v případě nehody nebo krádeže – tato pojistná událost se stane vám, ale peníze dostane leasingová společnost, ne vy. Takto se může i stát, že přijdete o všechny peníze, které jste dosud na splátkách zaplatili. Hlavní výhodou leasingu jsou počáteční nižší náklady na pořízení vozidla včetně toho, že havarijní pojištění i povinné ručení zajišťuje leasingová společnost, jenže díky poplatkům a úrokům bývají celkové náklady vyšší než u úvěru.

Operativní leasing

Novější formou získání vozidla je operativní leasing, který už nabízejí i samotné automobilky. Zatímco dříve byl nabízený pouze firmám, dnes si tímto způsobem může auto pořídit kdokoli. Jedná se vlastně o pronájem, při kterém za měsíční splátky můžete auto používat, ale nikdy se nestanete jeho vlastníkem. Do splátek jsou přitom započítané i náklady za servis, pravidelné opravy a pojištění, takže – pokud nenabouráte – musíte už platit jenom za benzín nebo naftu. Za dodržování pravidelného servisu a kontrolu technického stavu ale ručíte vy, takže pokud vám nějaká závada unikne, nebo se ji rozhodnete ignorovat, můžete si při následné opravě připlatit. Po skončení trvání smlouvy operativního leasingu můžete snadno uzavřít novou a k užívání opět dostanete nové vozidlo.

Úvěr

Financování koupě vozidla prostřednictvím úvěru má jednu hlavní výhodu – auto od začátku vlastníte vy. Stejně jako u leasingu platíte pravidelné měsíční splátky, některé společnosti nabízejí i možnost zahrnout do nich náklady na povinné ručení i havarijní pojištění, které si samozřejmě platíte sami. K výhodám úvěru patří taky možnost jeho předčasného splacení. Podnikatelé a firmy navíc ocení daňové odpisy splátek a jednorázový odpočet celé DPH z kupní ceny na začátku splácení. Protože úvěrem je i neúčelová hypotéka, můžete ji taky využít k financování pořízení auta – a s mnohem nižšími úroky než u běžného úvěru nebo leasingu.

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.