Menu

Proti čemu se pojišťují stavby?

Požár, přímý úder blesku, výbuch, kouř, pád letadla, náraz vozidla, nadzvuková vlna; voda, lom trubky; vichřice, krupobití, tíha sněhu, pád stromu, stožáru, lavina, zemětřesení, sesuvu půdy a zřícení skal; vandalismus, krádež vloupáním, loupež stavebního materiálu + škody způsobené krádeží vloupáním nebo vandalismem při vloupání.

Pokud by vám tento výčet nestačil, můžete se připojistit – běžně se nabízejí dvě následující možnosti. První je pojištění proti povodní a záplavě, u něj si ale dejte pozor. Některé pojišťovny totiž nabízejí pojištění obou těchto rizik zvlášť a nikoli dohromady, jak je tomu ve většině případů. Druhou možností je pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti. Volně přeloženo: pojišťujete se proti škodám, které vzniknou na zdraví nebo majetku někoho jiného třeba pádem stavebního materiálu při rekonstrukci vašeho domu, nebo kvůli náledí na vašem chodníku. Podmínkou samozřejmě je, že takovou událost jste nemohli předvídat a nezavinili jste ji zanedbáním svých povinností. Mít toto pojištění je dobré z jednoho velice praktického důvodu – nový občanský zákoník totiž výrazně zvýšil odpovědnost každého za následky jeho činů. Soud tak může uložit úhradu libovolné částky za vzniklou škodu v návaznosti na to, co se poškozenému podaří prosadit.


Pojistění domácnosti, staveb - infografika

Mohlo by vás zajímat

Proti čemu lze pojistit domácnost?

Pojištění občanské odpovědnosti.

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.