Menu

Proti čemu se pojišťují domácnosti?

Pojištění domácnosti neochrání váš majetek před krádeží nebo přírodními živly, ale může výrazně snížit způsobenou finanční zátěž. V případě takové události pak pojišťovna vyplácí náhradu za věci, o které jste přišli.

Na co se pojištění vztahuje?

Zjednodušeně řečeno se pojištění vztahuje na všechny věci, které se v domácnosti nachází. Tedy zařízení bytu jako je nábytek, koberce nebo spotřebiče a věci osobní potřeby jako jsou cennosti, knihy, počítače. Pojištěné máte i peníze, avšak pouze do limitu stanoveného ve smlouvě. Stejně tak vám některé pojišťovny vyplatí náhradu škody v případě, že přijdete o věci vypůjčené a pořizované na leasing. Základní limity pojistného plnění jsou stanoveny smlouvou, pokud však máte doma cennější vybavení, je možné je za cenu vyššího pojistného navýšit.

Do základního pojištění často spadá i pojištění společných nebytových prostor, garáží či kůlen – tedy míst, které na první pohled nepatří do domácnosti jako takové, ale slouží k ukládání osobních věcí.

Samostatnou kategorií je pak tzv. pojištění věcí mimo místo pojištění – v takovém případě vám pojišťovna proplatí škodu v případě loupeže na ulici, nebo při vykradení hotelového pokoje. Některé pojišťovny své pojistky vztahují i na případy, že o své osobní věci přijdete např. při vykradení skříňky třeba v bazénu, nebo v případě, že přijdete o kolo uvázané před obchodem.

Jaká rizika mohu pojistit?

Jak už bylo řečeno, domácnosti se standardně pojišťují proti přírodním živlům a krádežím. Některé pojišťovny pak mají v základu i poničení přepětím či srážkovou vodou, u jiných je podobné rozšíření součástí doplňkových služeb. Stejně tak lze pojištění rozšířit o např. poničení zvířaty, což znamená překousání kabeláže hlodavci či poničení fasády ptáky.

Výše pojistného se pak samozřejmě odvíjí od rozsahu pojištění a nastavení limitů pojistného plnění, ale vstupují do toho i další faktory. To, kolik nakonec zaplatíte, tak může ovlivnit i lokalita, velikost plochy domácnosti, míra zabezpečení domácnosti nebo třeba výše sjednané spoluúčasti.

Mohlo by vás zajímat

Proti čemu lze pojistit stavba?

Pojištění občanské odpovědnosti.

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.