Menu

P2P služby nejsou pro každého

4. října 2018

P2P platforem v česku přibývá. Nabízí místo, kde lidé mohou poskytovat své služby, včetně půjček, sobě navzájem bez přítomnosti zprostředkovatele. Jejich fungování ale není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát a využívání peer-to-peer služeb není pro každého. Co byste před využíváním P2P finančních služeb měli vědět?

Peer to peer půjčka

Princip P2P platforem

Princip P2P platforem ve finančním sektoru je jednoduchý – zjednodušeně řečeno jde o místo, kde se setkávají investoři a žadatelé o půjčky a uzavírají smlouvy přímo mezi sebou. Specializované platformy se pak starají o to, aby spojovaly představy investorů i žadatelů o ideální výši úroků. Tato výše se liší napříč jednotlivými platformami i v závislosti na bonitě žadatele o půjčku. Stejně tak se liší podmínky jednotlivých platforem – zatímco u některých může celou půjčku poskytnout jediný investor, jiné mají v podmínkách, že se musí na půjčku složit určitý počet investujících.

Provozovatelé P2P platforem

Provozovatelé P2P platforem zajišťují místo, kde se mohou potkávat investoři a žadatelé o půjčky. Zajišťují také právní dokumentaci potřebnou k uzavření smluv, posouzení bonity žadatele, čímž rozhodují o výši úroků. Protože jde o podnikání jako každé jiné (i proto bývají provozovateli P2P platforem i bankovní instituce), účtují si za tyto služby samozřejmě poplatky. Ty jsou většinou ve výši 1–5 % z dlužné částky. Tyto náklady a náklady na případné výpisy z registrů je tedy potřeba připočítat k úrokům investorům – ty se navíc napříč platformami výrazně liší. Ve výsledku tedy P2P půjčka nemusí být výhodnější než běžná půjčka v bance.

Rizika pro investory

Z pohledu investora je největším rizikem využívání P2P finančních služeb samozřejmě riziko nesplácení. Žadatelé o půjčky prochází více či méně podrobným posouzením a kontrolou a je jim udělován rating, ale ani tyto kroky (které se navíc u jednotlivých platforem různí) nejsou 100% zárukou, že své peníze dostanete zpět. Za případné neplacení totiž provozovatelé P2P platforem nenesou žádnou zodpovědnost. Jakožto poskytovatelé finančních služeb musí mít patřičné licence, ale na rozdíl od klasických bankovních institucí navíc nemají povinnost pojišťování pohledávek.

 

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.