Menu

Linka 1224 pro řidiče: vyhněte se lovcům nehod

20. května 2015

Stížnosti na tzv. lovce nehod se staly motoristickým koloritem uplynulých let. Snad každý, kdo měl na cestách smůlu a přimotal se do nějaké havárie, zažil metody těchto supů silnic, kteří číhají na nehody a těží z toho, že na místo přijedou jako první. Ještě otřesené účastníky havárií hned na místě přemlouvají k využití svých služeb. A často jsou úspěšní – uloví zákazníka, za něhož kvůli předraženým cenám dostanou tučnou provizi.

Problém s lovci nehod, tedy asistenčními službami bez kontraktů s pojišťovnami, moc dobře znali nejen řidiči, ale i samotné pojišťovny. Proto od letošního roku funguje nová telefonní linka pomoci řidičům 1224. Provozuje ji Česká kancelář pojistitelů a plán je jednoduchý – telefonní spojení umožní šoférům poradit se s pojišťovnou, zda nabídnutou službu přijmout, nebo si nechat rovnou přivolat smluvní asistenci.

Zatímco smluvní asistenční služby fungují průhledně, lovci nehod vyjíždějí k nehodám bez vyzvání a nabízejí výrazně dražší služby. Pojišťovny pak náklady na opravy či zapůjčení náhradního vozu často krátí a hradí jen částečně. Hlavními oběťmi takových tahanic jsou samotní řidiči, kteří musí vytáhnout ze svého i desetitisíce korun. Jinak by se opraveného vozu nemuseli vůbec dočkat.

„Potkal jsem se s lovci nehod celkem třikrát,“ říká pětatřicetiletý Roman Sýkora z Prahy. „Napoprvé jsem naletěl, chtěl jsem využít toho, že byli na místě první. Musel jsem totiž ještě do nemocnice na ošetření, tak jsem jim předal klíče, vzal si vizitku, podepsal plnou moc a nechal to na nich. Jenže oprava se pak táhla poměrně dlouho, rovněž jsem musel platit víc i ve srovnání s cenami v autorizovaném servisu, kam obvykle jezdím. Tam mě varovali, abych příště nechal vůz odtáhnout rovnou k nim. V dalších případech jsem proto odolal a počkal si na ´svou´ asistenční službu.“

Roman Sýkora je přesvědčený, že tímto krokem ušetřil i několik desítek tisíc korun. Lovci nehod totiž navyšují cenu různě – vše začíná už drahým odtahem, vysoké jsou i částky za náhradní díly a práci, o cenách za půjčení náhradního vozidla ani nemluvě.

Kdy volat na linku pomoci řidičům 1224

  1. Pokud neznáte telefonní číslo na smluvní asistenci své pojišťovny.
  2. Jestliže chcete rychle zajistit odtah nepojízdného vozidla po nehodě nebo při poruše.
  3. Chcete-li mít jistotu, že vše okolo opravy vozu proběhne profesionálně a za standardní a nepředražené ceny.

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.