Menu

Jak na rekonstrukci podkroví

26. srpna 2018

Podkrovní byty mají své nezaměnitelné kouzlo. Než se pustíte do rekonstrukce nebo přestavby podkroví, pojďte se podívat na to, co je k tomu potřeba a na co si dát pozor, aby byl výsledek takový, jaký jste si představovali.

Je potřeba stavební povolení nebo ohlášení?

Stavební povolení ani ohlášení na úřadě není potřeba, pokud se nezasahuje do nosných konstrukcí, nemění se vzhled ani způsob užívání stavby. Rekonstrukcí půdy se ovšem způsob užívání většinou mění a stavební ohlášení bude potřeba zařídit. Jestliže budete instalovat i další okna nebo zasahovat do nosných konstrukcí například opravou krovu, musíte požádat o stavební povolení. V některých lokalitách se může stát, že budete čelit různým omezením ze strany stavebního nebo památkového úřadu, proto se informujte, jestli se to netýká i vás.

K posouzení a plánování si pozvěte odborníky

Je střecha v dobrém stavu? Jaký je stav krovů? S tím se obraťte na statika, který vše vyhodnotí. Potřebné stavební úpravy a řešení jak upravit podkroví proberte s projektantem a architektem. Je potřeba zařídit rozvod sítí, zateplení, přirozené a umělé osvětlení a mnoho dalších věcí, které sami nevyřešíte.

Zateplení šetří peníze

Abyste ušetřili za vytápění přes zimu a v létě nečelili nesnesitelným vedrům, je vhodné celé podkroví zaizolovat. U zateplování máte na výběr ze dvou způsobů. První způsob se provádí v úrovni krokví a zmenší částečně celý interiér, což by mohl být problém u menších prostor. Nadkrokevní izolace, která se dává rovnou pod střešní krytinu, má tu výhodu, že nezmenšuje vnitřní prostor a dovolí vám nechat viditelné krokve a trámy. Kromě samotné izolační vrstvy se ještě aplikuje parozábrana. Tou zabráníte vniknutí vodní páry do konstrukce, kde by zkondenzovala a vedla k plesnivění.

Jak zajistit dostatek světla

Dostatek světla je klíčový k tomu, abyste se v podkrovním bytě cítili dobře. Prosklená plocha by měla odpovídat minimálně 10 % rozlohy podlahy. Ideální jsou prostorná okna ve štítových zdech. U rozlehlejšího podkroví nebo v řadové zástavbě jsou řešením střešní okna a světlovody. Na nich nešetřete, v nekvalitně provedených světlovodech může kondenzovat voda, což vede ke vzniku plísní. U střešních oken se vyplatí investovat do automatického zavírání s dešťovým senzorem.

podkrovní byt zrekonstruovaný

Dřevěné trámy? Začleňte je do interiéru

Půdní prostor je zajímavý právě tím, jak je atypický. A byla by škoda snažit se z něho udělat obyčejný byt. Přiznané trámy vypadají skvěle v kontrastu se světlou výmalbou. Začleňte je do celkové kompozice – připevněte na ně osvětlení, háčky nebo houpací křeslo. Jen pozor na nosnost trámů. Dřevo potřebuje pravidelnou péči v podobě impregnace, díky ní bude chráněné a bude dlouho sloužit.

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.