Menu

Účelová hypotéka

Když už se bavíme o hypotéce, většina lidí si vybaví tu nejznámější, tedy klasickou účelovou hypotéku. Označení účelová má velice jednoduchý důvod – můžete ji využít pouze k předem stanoveným účelům, a to nejčastěji k pořízení, stavbě či opravě nemovitosti. Opakem účelové hypotéky je hypotéka neúčelová. Jak banka pozná, že jste si za peníze nekoupili něco jiného? Docela snadno, to vy musíte prokázat, za co jste utráceli. Nicméně různé banky nabízejí různé podmínky, takže třeba ne vždy musíte dokládat faktury. Než si ale na peníze budete moct sáhnout, musíte nejprve splnit několik podmínek.

Lorem ipsum Víte, že… běžná je také kombinace účelů? Klienti často využívají jednu hypotéku na koupi i rekonstrukci zároveň.

Na co se musím připravit?

Víc času zpravidla zabere shánění potřebných dokumentů než vyřízení vlastní žádosti o úvěr. Nejprve musíte prokázat výši svého příjmu, třeba doložením potvrzení od zaměstnavatele nebo daňovým přiznáním. Musíte se také něčím zaručit, většinou ale můžete jako záruku poskytnout i nemovitost, kterou se chystáte koupit, rekonstruovat, či teprve postavit. V závislosti na její hodnotě a konkrétních podmínkách banky nebo spořitelny, která vám půjčku poskytuje, můžete dostat až 100 % odhadní ceny.

Kolik si můžu půjčit?

Hypotéku tak můžete čerpat od stovek tisíc až do výše mnoha milionů korun. Výše vašich splátek se pak odvíjí jednak od doby, po kterou budete splácet (běžně 5-30 let), jednak podle zvoleného způsobu splácení – anuitního, progresivního, nebo degresivního – a jednak podle procentního poměru zatížení nemovitosti hypotečním úvěrem (tzv. LTV). Čím vyšší je tento poměr, tím vyšší je úroková sazba a přibývají i požadavky. Často banky požadují uzavření životního pojištění, lepší bonitu atd., aby tak předešly riziku, že byste později z jakéhokoli důvodu nemohli svou hypotéku splácet. Vysoká míra zatížení nemovitosti úvěrem tím pádem zvyšuje úrokovou sazbu i splátky.

Zajímá vás, kolik můžete splácet? Vyzkoušejte naší hypoteční kalkulačku

Kolik zaplatím na úrocích?

Poslední, ale možná nejdůležitější, je výše úroků. Protože ručíte nemovitostí, platíte na úrocích míň než u běžných půjček. To je ten důvod, proč jsou hypotéky tak oblíbené. Úroky můžou být fixní, čili ve stejné výši po stanovenou dobu (i 15 let), nebo proměnlivé. U těch se po určitém čase (většinou jednou za rok) podle aktuální situace na trhu výše úroků upraví, což souvisí nejen s mírou inflace, ale i řadou dalších faktorů. Větší oblibě se tak poměrně logicky těší fixní úroky, protože máte jistotu, že při splácení po přesně stanovenou dobu nedojde k žádné změně. I tady si ale musíte dát pozor, jak dlouhé fixační období si zvolíte – příliš krátká i příliš dlouhá doba totiž může být poměrně nevýhodná. Pokud splníte zákonné podmínky, můžete si navíc částku zaplacenou na úrocích z účelové hypotéky každý rok odečíst z daní, a to až do výše stanovené v zákoně č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů. Na možnost odečtu vás ale banka upozornit nemusí.

Hypotéka - infografika

Mohlo by vás zajímat

Neúčelová hypotéka

Předhypoteční úvěr

Refinancování

Malý rádce pro správný výběr hypotéky

Hypotéka dopředu

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.