Menu

Malý rádce pro správný výběr hypotéky

Každá banka si pravidla nastavuje po svém – přijímají různé příjmy v různé výši, budou sledovat jiné položky vašich výdajů a jsou ochotné půjčit různé částky na rozdílné doby splatnosti. Proto, pokud si chcete porovnat nabídky více bank, zeptejte se při jednání v každé bance na stejné údaje. Tak můžete od bank získat skutečně srovnatelné nabídky. Pokud vám jedna banka nabídne úrok třeba 1,99% p.a. (zkratka per annum, česky „za rok“) s tříletým fixačním obdobím a druhá banka 2,3% p.a. s pětiletým obdobím, už lidově řečeno mícháme jabka s hruškama a srovnáváme nesrovnatelné.

Než vyrazíte do banky, připravte si otázky

Zajímejte se hlavně o výši úvěru, zatížení nemovitosti úvěrem (LTV) v procentech, dobu splatnosti, délku fixačního období úrokové sazby, úrokovou sazbu, požadovanou výši příjmů (a typy započitatelných příjmů) a výdaje, které banku zajímají. Pak si zjistěte, jaké poplatky budete muset platit – za sjednání úvěru? Za vedení úvěru? Za vyhotovení odhadu? Poplatky spojené s čerpáním úvěru? Je důležité se na tyto poplatky v každé bance zeptat a správně si je poznamenat.

Co po vás může banka ještě chtít?

Zeptejte se, jestli je povinnost založit si v bance účet, ze kterého se bude úvěr splácet. A pokud ano, jakou částku měsíčně zaplatíte za jeho vedení. Nabídka hypotéky ale může být podmíněná ještě dalšími povinnými produkty. Setkat se můžete s požadavkem založit si účet a aktivně ho využívat, třeba tak, že si na něj necháte zasílat výplatu. Mohou po vás chtít zřídit si kreditní kartu a platit za její vedení, nebo k hypotéce životní pojištění, což je opět pravidelný měsíční výdaj.

Chcete stavět? Ptejte se na proplácení faktur

Stavba (předhypotéka)U stavebních účelů jako výstavba nebo rekonstrukce domu či bytu je důležité vědět, jakým způsobem vám banka bude posílat peníze. Jestli budete muset nosit jednotlivé faktury k proplacení, nebo vám banka umožní čerpat peníze bez předkládání faktur. Druhý způsob vám může při stavbě ušetřit nemalé prostředky třeba tím, že nakoupíte výhodněji stavební materiál nebo některé práce svěříte kamarádům a práci jim proplatit bez faktury. Pokud to banka umožňuje, zjistěte si, jestli si za tuto službu účtuje nějaké poplatky.

Jak vybrat nejlepší nabídku?

Držte se parametrů, které se dají vyčíslit v korunách. Položte si otázku „Co mě jako klienta vlastně nejvíc zajímá?“ Většina si asi odpoví „Přece kolik peněz budu měsíčně platit!“ Někteří lidé v bance poptávají údaj o RPSN, jinými slovy úroky a poplatky vyjádřené úrokem. Většině je ale tento výraz cizí. Proto radíme – ptejte se po částce v korunách, kterou každý měsíc budete muset zaplatit.

Odpovědi najdete při sčítání

Teď už víte, na co všechno se ptát – přišel proto čas na velice jednoduchou matematiku. Sečtěte splátku hypotéky a všechny měsíční výdaje za produkty, které banka k hypotéce požaduje. Tím myslíme už zmíněné vedení účtu na splácení, vedení pojistky k hypotéce, poplatky za kreditní karty a další. Zvlášť sečtěte taky vstupní poplatky, které bance zaplatíte za vyřízení hypotéky. Pak už se vám bude porovnávat podstatně snadněji.

Mohlo by vás zajímat

Účelová hypotéka

Neúčelová hypotéka

Předhypoteční úvěr

Refinancování

Hypotéka dopředu

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.