Menu

Další formy spoření

Každý má při výběru správného způsobu uložení volných finančních prostředků jiná kritéria. Třeba takové investice nejsou pro každého – cenou za potenciální velké výnosy je velké riziko ztráty nebo znehodnocení vložených peněz. Oproti tomu spoření je v podstatě sázkou na jistotu. Získáváte garantovaný výnos a vědomí, že o svoje peníze nepřijdete. I konkrétní spoření je ale potřeba volit s rozmyslem. Jednotlivé nabídky se totiž liší nejen svými podmínkami, ale i výší výnosu nebo tím, kdy své peníze můžete mít opět k dispozici.

Založit si spoření totiž ne vždy znamená nechat své peníze vydělávat. Některé formy spoření (jako jsou třeba spořící účty) sotva pokryjí inflaci, případně jen zpomalí znehodnocování peněz. I v takovém případě se ale spoření vyplatí rozhodně více, než schovávat peníze pod matraci.

Jiné typy spoření reálně zhodnocovat peníze mohou, ale většinou bývá tento výdělek vyvážen přísnějšími podmínkami – třeba předepsanou dobou, po kterou peníze v bance musíte nechat. Je pak potřeba si před uzavřením smlouvy pořádně rozmyslet, zda tyto peníze opravdu nebudete v následujících měsících či letech potřebovat.

Termínovaný vklad

Spořící účet

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.