Menu

Další formy spoření

Na rozdíl od investice, která v sobě skrývá různě velké riziko znehodnocení nebo i ztráty vložených peněz, je spoření sázkou na jistotu. Víte, že o svoje peníze nepřijdete. Víte ale, jestli na spoření skutečně vyděláte?

Termínovaný vklad

Svůj název získal termínovaný vklad podle principu, na kterém funguje – při vkladu peněz si vyberete termín, kdy bude možné si je znova vybrat. Banka vám na stejné období zároveň zafixuje výši úroku. Nejkratší období je většinou jeden rok, ale běžně můžete uložit peníze i na dva nebo pět let. Při rozhodování se je také dobré zjistit si, jaká je minimální výše vkladu, můžou to totiž být i desítky tisíc.

Lorem ipsum Víte, že… Wüstenrot nabízí jedno z nejvyšších úročení u termínovaných vkladů v ČR? Za zřízení a vedení vkladů přitom nezaplatíte ani korunu.

Když se z výhod stanou nevýhody

Úrok a pojištěné vklady, to byly hlavní důvody, proč se termínované vklady těšily tak dlouho velké oblibě. Jenže zlatá léta termínovaných vkladů zřejmě už pomalu končí. Dříve poměrně vysoké úroky termínovaných vkladů dnes klesly a konkurují jim jiné formy zhodnocení peněz, jako třeba konzervativní investiční fondy. Termínovaný vklad si ale můžete sjednat online a u některých bank dokonce ani neplatíte žádné poplatky. Jestli je pro vás výhodnější jistota s menším výnosem v podobě termínovaného vkladu, nebo nízká míra rizika s o něco zajímavějším výnosem, jako je tomu u řady konzervativních investičních fondů, se už musíte rozhodnout sami.

Se spořicím účtem Wüstenrot máte své peníze vždy k dispozici a ještě se báječně zhodnocují. Přesvědčte se

Spořicí účet

Každý má rád jednoduché věci, tím spíš v oblasti peněz. Přesně z toho vychází spořicí účet, který splňuje všechny základní požadavky klientů – můžete ho snadno sjednat online i v bance, platíte minimum poplatků, máte pevnou výši úroků, váš vklad je pojištěný a nic vás neomezuje v nakládání s naspořenými penězi. Svými výhodami navíc přebíjí běžný účet, termínovaný vklad i tajnou skrýš pod vaší matrací.

Lorem ipsum Víte, že… krátká výpovědní lhůta může znamenat jeden den, zatímco dlouhá výpovědní lhůta klidně i tři měsíce?

Proč sáhnout po spořicím účtu?

Smyslem spořicího účtu dnes ale není ani tak spoření, jako spíš ochrana vložených peněz před inflací. Úrok spořicích účtů totiž není vysoký, ale na rozdíl od termínovaného vkladu můžete se svými prostředky nakládat víceméně po libosti. Proč víceméně? Protože spořicí účty mohou, ale nemusí mít výpovědní lhůtu. To znamená, že než se vám peníze objeví na účtu, musíte si nějaký čas počkat.

Dá se na spořicím účtu naspořit?

Na spořicím účtu si sice moc nenaspoříte, ale dosáhnete na nejlepší poměr cena / výkon – své peníze máte téměř okamžitě k dispozici a úrok postačí na to, aby vaše peníze neztrácely tak rychle svou hodnotu. Navíc málokdy platíte nějaké citelnější poplatky. Dnes se naopak stává trendem, že banky nabízejí svým klientům zřízení i správu spořicího účtu zcela zdarma.

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.