Menu

„Chceme bydlet ve vlastním“

15. května 2015

Pribehy-ona_10916473Jana, 33 let: Jako dítě paneláku jsem dlouho snila o tom, že jednou budu mít svůj vlastní domek, ve kterém budu sama svým pánem. Teda spolu s manželem, samozřejmě 🙂 Nedávno ale konečně nadešel ten správný čas a rozhodli jsme se, že do toho půjdeme. Vyhlídli jsme si pozemek na kraji Prahy a spočítali si, že budeme potřebovat něco kolem pěti milionů. Měli jsme sice trochu štěstí v tom, že jsme si stihli něco naspořit na stavebním spoření, ale ani tak to nebylo dost na to, abychom z toho zaplatili třeba aspoň za pozemek. To bychom ještě pěkných pár let museli spořit a tak dlouho se nám už čekat prostě nechtělo. Naštěstí máme s manželem oba docela slušný plat, no a protože jsme pořád někde četli o tom, že hypotéky jsou nejlevnější za bůhvíjak dlouhou dobu, rozhodli jsme se to zkusit. Sice jsme se nakonec museli upsat na dvacet let, ale splátky nemáme vyšší než nájem a hlavně teď už neřeším, že sousedka v patře marně učí syna hrát na klavír. Místo toho sedím nad plány domečku a vymýšlím, v jaké barvě si necháme udělat koupelnu a v jaké kuchyň 🙂

Pořízení vlastního bydlení můžete řešit i prostřednictvím:

  • Vlastních úspor – nemovitost si můžete koupit hned a bez zbytečné byrokracie. Hlavní výhodou ale je, že takto nedojde k navýšení pořizovací ceny o úroky a poplatky.
  • Překlenovacího úvěru – vlastní bydlení nemusíte zatížit zástavou nemovitosti. Výhodou je, že si sjednáte pevný neměnný úrok po celou dobu trvání úvěru a navíc si můžete odečítat úroky z úvěru od základu daně.
  • Kombinace překlenovacího úvěru s hypotékou – takto se často rozhodnou financovat nové bydlení především ti, kteří už si něco naspořili, ale na pořízení nemovitosti to pořád ještě nestačí. Významnou výhodou je výrazné snížení úrokové sazby u sjednané hypotéky prostřednictvím částečného pokrytí financování formou překlenovacího úvěru.

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.