Menu

Cestovní pojištění

Při každodenních činnostech nemyslíte na to, že by se vám mohlo něco stát. Proč si taky dělat zbytečně starosti, když je zdravotní pojištění povinné a základní lékařskou péči za vás hradí stát? Ale cesty do zahraničí jsou jiná písnička, protože na ně se české zdravotní pojištění nevztahuje. Bez cestovního pojištění vás za hranicemi může vyjít draho už samotná návštěva lékaře, nemluvě o pobytu v nemocnici.

Pojistit se může každý, ale…

Lorem ipsum Víte, že… v Austrálii jen za obyčejnou návštěvu lékaře zaplatíte poplatek v rozmezí 20–50 dolarů (v přepočtu 400–1000 Kč)?

Ne každá pojišťovna nabízí cestovní pojištění pro všechny typy pobytů v zahraničí. Zatímco na zahraniční dovolenou, studium, nebo pracovní cestu se můžete pojistit skoro u každé pojišťovny, trochu obtížnější to mají lidé, kteří jedou do zahraničí vykonávat manuální práci, třeba zedníci či stavební dělníci. Proto si vždycky důkladně ověřte, jestli vámi zvolené cestovní pojištění kryje účel vaší cesty.

Na jak dlouhou dobu se můžu pojistit?

Lorem ipsum Víte, že… některé banky nabízí ke svým produktům (účty, platební karty) roční cestovní pojištění? Je dobré si ověřit, jaký je u nich rozsah krytí rizik - chybějící rizika si pak můžete připojistit krátkodobým cestovním pojištěním na dobu dovolené.

Cestovní pojištění si můžete sjednat na jediný den i na celý rok. Pojistky sjednané na kratší dobu je možné před jejich skončením ještě v zahraničí prodloužit, což se hodí třeba v případě, že se vám na dovolené líbí a chcete zůstat ještě další tři dny. Naopak roční pojištění je podmíněné vaším pravidelným návratem do ČR, většinou jednou za čtvrt roku, a to kvůli zajištění pravidelných lékařských prohlídek. I toto pojištění je možné prodloužit, ale většina pojišťoven vyžaduje, abyste prodloužení provedli na některé z poboček v ČR, nikoli ze zahraničí.

Rodinná dovolená? Stačí jedna pojistka

V rámci jedné smlouvy je možné pojistit víc osob, takže pokud se chystáte na rodinnou dovolenou, není třeba uzavírat pojištění každému zvlášť. Pojištění ale neplatíte za každého ve stejné výši, záleží třeba na tom, jestli všichni pojištění spadají do stejné věkové kategorie. Na druhou stranu ale některé pojišťovny zvýhodňují rodinné pojistky možností slevy na pojištění dětí.

Cenu pojistky ovlivňuje i vaše cílová destinace

Díky rozdílnému nastavení zdravotní péče i právního systému v jednotlivých státech není možné mít jedinou sazbu cestovního pojištění. Proto najdete v sazebnících pojišťoven jednotlivé státy seřazené do různých, na první pohled někdy dokonce i nesourodých skupin. Levnější pojištění platí zpravidla pro státy Evropské unie, možná vás ale překvapí, že nejvíc utratíte na cestovním pojištění do Spojených států, Kanady, nebo Austrálie.

Co za mě může uhradit pojišťovna?

Základem každého cestovního pojištění je pojištění léčebných výloh v zahraničí a repatriace, jinými slovy převoz zpátky do Česka, který se v případě úmrtí vztahuje i na ostatky. Toto je možné rozšířit o náklady na opatrovníka, ošetření zubů, nebo třeba pojištění odpovědnosti. Existuje ale samozřejmě celá řada dalších připojištění.

Pojištění zavazadel

Některá letiště jsou sice pověstná ztrácením zavazadel cestujících, ale to není zdaleka jediný důvod, proč svá zavazadla pojistit. Limity plnění jsou u každé pojišťovny jiné, ale kromě fotek proplácejí většinou i cennosti, elektroniku, a dokonce i náklady na vystavení a doručení nových dokladů.

Cestovní pojištění - infografika

Pojištění přerušení cesty

Toto připojištění je pro případ, kdy z objektivních důvodů budete muset přerušit svůj pobyt v zahraničí a vrátit se zpět do ČR. Nejčastěji je to z důvodu úmrtí v rodině nebo živelné události nejen v místě vašeho pobytu v zahraničí, ale i v ČR.

Úrazové připojištění

Zatímco samotné léčebné výlohy jsou už základní součástí cestovního pojištění, toto připojištění kryje úraz a jeho následky včetně smrti v podobě předem stanovené částky, kterou vám pojišťovna vyplatí. Toto připojištění je navíc nezávislé na úrazovém pojištění, které můžete mít sjednané v ČR – po úraze tak může nastat situace, že budete čerpat plnění z obou zároveň.

Připojištění zásahu horské služby SR

Horská služba SR (cestovní pojištění)Slovensko je specifickou zemí, protože požaduje proplacení každého výjezdu horské služby, což v jiných zemích pokrývá už poplatek při ubytování. Pokud jedete do Tater nebo Roháčů, je dobré myslet i na tuto „kličku“.

Připojištění storna zájezdu

Storno zájezdu má podobný účel jako pojištění přerušení cesty, ale s tím rozdílem, že nečekaná událost nastane ještě před vaším odjezdem, takže vaši cestu nebude možné uskutečnit. Pro proplacení je ale důležité mít už zájezd zaplacený, jinak pojištění samozřejmě nemůžete čerpat.

Připojištění rizikových sportů

Pojišťovny často nabízejí už v základu cestovního pojištění krytí běžných, rekreačních sportů jako cyklistika, lyžování, nebo vysokohorská turistika. Určité typy rizikových sportů je možné si připojistit, takže se můžete klidně vydat za dobrodružstvím i na cyklokros, raft, motokáry, nebo třeba freeskiing. Extrémní sporty ale takto pojistit nejdou, profesionální sportovci proto mají vlastní specifické pojistné smlouvy.

Asistenční služba

Ke každému sjednávanému pojištění nabízejí pojišťovny svým klientům taky asistenční službu v podobě telefonního čísla na call centrum, na které se v případě jakékoli nepříjemné situace může klient ze zahraničí obrátit. Asistenční služba pomůže třeba s kontaktováním konzulátu, zajištění oprav, přivolání policie a v případě nutnosti i překladatele.

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.