Menu

Práce v zahraničí

Řada českých firem má v dnešní době své pobočky v zahraničí, a řada zahraničních firem má naopak pobočky v České republice. I to je jeden z důvodů, proč spousta lidí jezdí na zahraniční pracovní cesty, nebo v zahraničí přímo pracuje a žije. Jak je to ale v takovém případě s cestovním pojištěním? Stačí vám na služební cestu běžné pojištění, které si sjednáváte např. při cestách na dovolenou?

Klasické cestovní pojištění vám v případě služební cesty nebo dlouhodobého pracovního pobytu v zahraničí stačit nebude. Pro pracovní cesty za hranice České republiky mají pojišťovny speciální nabídky, které odpovídají potřebám cestujících pracovníků. Snažit se ušetřit a sjednat klasické turistické pojištění se v tomto případě rozhodně nevyplatí. Pojišťovna pak v případě nepříjemností nemusí vyplácet vůbec nic, nebo pojistné plnění výrazně zkrátí.

Pojištění pracovních cest do zahraničí má rozšířené pojistné plnění a většinou zahrnuje veškeré nepříjemnosti, které se na služební cestě nebo při práci v zahraničí mohou stát. Nejde tak jen o pojištění pro případ pracovního či jakéhokoliv jiného úrazu či nemoci, ale postará se i pro problémy způsobené ztrátou zavazadel nebo o škodu, kterou způsobíte vlastní vinou někomu jinému.

Kromě toho, že pojišťovny rozlišují mezi pracovními a turistickými cestami do zahraničí, jsou rozdíly i v samotných pracovních pojištěních. Rozlišují se cesty za administrativními a manuálními pracemi. Pojištění manuální práce v zahraničí bývá zpravidla o něco dražší z důvodu vyššího rizika pracovního úrazu, a některé pojišťovny ho ve své nabídce dokonce vůbec nemají. Speciální pojištění se pak sjednává při delších pracovních cestách – místo klasického pojištění (většinou s denní sazbou) se pak většinou jedná o dlouhodobé pojištění.

Jak už bylo řečeno, ceny za pojištění pracovních cest jsou o něco vyšší, než je tomu u klasického turistického cestovního pojištění. V případě, že vás na služebku vysílá zaměstnavatel, je však jeho povinností patřičné pojištění zařídit a uhradit.

Mohlo by vás zajímat

Hurá na dovolenou

Cestování za sportem

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.