Menu

Bydlení v kosmu, aneb z hostinského pokoje na vesmírný koráb!

25. října 2018

Láká vás záře hvězd a nekonečný vesmír? A dovedete si představit, že byste ho nacpali do jediného dětského pokoje? Přečtěte si příběh o tom, jak dostali Jáchym a Kryštof dárek v podobě krásného vesmírného korábu, ve kterém si můžou nejen hrát a spát, ale také se parádně učit!

Televizní premiéra

Celé této proměně je věnován také díl televizního pořadu „Bydlet jako…“ vysílaného na Českou televizí. Premiéru měl 1.9.2018, ale pokud jste ho nestihli, nezoufejte. Jeho záznam si můžete pustit na webu České televize.

Screenshot záznamu dílu

Proč se rekonstruovalo?

Plzeňská proměna dětského pokoje se odehrávala v rodinném domě. Rodiče se rozhodli věnovat svým synům školákům větší dětský pokoj, v kterém budou mít nejen dostatek místa pro odpočinek, ale také vlastní pracovní stoly. Kluci rádi sledují Star Wars a zajímá je vesmír, takže pro našeho designéra Petra nebylo moc těžké najít téma, které by pro ně bylo společné. „Já sám jsem se s vesmírem setkal nejdřív prostřednictvím filmu Vetřelec, což nebylo úplně ideální. Ale pak jsem viděl seriál Star Trek a Hvězdné války a to už bylo lepší. Kdybych dnes byl dítě, sám bych takový pokoj chtěl,“ popisuje Petr důvody, proč se na proměnu sám těšil jako malý kluk.

Co se zachovalo?

V původním hostinském pokoji byla dost divoká výmalba, která se ke klukům určitě nehodila, na podlaze ležel celoplošný koberec, který také nikdy nikdo ve vesmírné lodi neviděl.  Petr tedy začal tím, že koberec strhl a odhalil podlahu z dřevotřískových desek, které se po natření několika vrstvami barevné lazury a finálním podlahovým lakem krásně vybarvily.

Vesmírná skříň

Přáním maminky Evy bylo, aby se Petr pokusil při proměně zachovat i nějaký původní nábytek, na pokoj totiž měla velmi omezený rozpočet, a tak se snažila ušetřit každou korunu. Dřevěný nábytek byl dost prostorný, takže se s jeho pomocí vyřešilo ukládání spousty klukovských věcí, ale potřeboval získat nějaký styl – a tak v našem pořadu mimo jiné uvidíte i to, jak se z obyčejné skříně stane vesmírný kontejner! Petr se snažil do proměny zakomponovat nějaké kosmické materiály, proto použil místo úchytek nylonové pásky. Z nylonu se původně sice vyráběly jen punčocháče, ale brzy se jeho různé nové modifikace zdokonalily tak, že se používá i ke stavbě vesmírných raket a letadel. Kromě pořádku, který teď kluci budou moci díky prostorným skříním dobře udržovat (takové pohodlí by v žádné kosmické kabině samozřejmě neměli), budou mít doma opravdu i něco, co se používá ve vesmíru. Ostatně, odmalička určitě znají například suché zipy, které byly vyvinuté původně právě pro uchycování předmětů v kosmické stanici. Na suchý zip žádná gravitace nefunguje, drží totiž pořád!

Petr se nakonec slitoval a klukům aspoň kusový koberec do pokoje pořídil, aby je nezáblo, když si budou hrát na podlaze. V tomto věku ještě přicházejí na řadu nejen rakety a vesmírné postavy, ale také autíčka a ta, jak známo, jezdí nejlépe po zemi. „V dnešní době není nutné dávat dětem příliš velké stoly, pro dělání úkolů stačí úplně menší typy, čímž se dá ušetřit hodně místa,“ vysvětluje Petr svoje uvažování. „Za pár let si kluci stejně vlezou s notebookem do postele. A na to jsme připraveni!“ dodává ještě se smíchem designér.

Vesmírný pokoj po rekonstrukci

Zajímají vás třeba jaké konkrétní produkty byly pro rekonstrukce využity? Předplaťte si časopis Nové proměny bydlení!

Kolik to celé stálo?

Patrová postel a matrace 12 849 Kč
Tapeta 1 199 Kč
Nábytek 4 388 Kč
Textil a doplňky 6 478 Kč
Celkem 24 914 Kč

Financování rekonstrukce

Přemýšlíte o rekonstrukci pokoje vašich dětí a nevíte kde sehnat finance? Řešením je půjčka ProBydlení!

S půjčkou ProBydlení si můžete půjčit na rekonstrukci bydlení. Spočitejte si úvěr na kalkulačce!

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.