Menu

Řeším bydlení

Zorientovat se ve světě hypoték, úvěrů a půjček na bydlení nemusí být nijak složité. Stačí, abyste si vzpomněli na to, co už dávno víte – kolik peněz a na co si potřebujete půjčit. Samozřejmě, že postupně budete muset odpovídat na další doplňující otázky, ale není jich tolik. Potom už sami najdete ten správný směr, kterým se dát. Jestli si chcete dopředu udělat představu o výši měsíčních splátek, tak pro rychlé ověření slouží nezávazná hypoteční kalkulačka, kde jen jednoduše zadáte požadovanou částku, hodnotu nemovitosti a preferovanou dobu splatnosti.

Nepotřebuji si půjčit velkou částku

Pokud si nepotřebujete půjčit opravdu tučný balík peněz, ale několik stovek tisíc, nemusíte si lámat hlavu s ručením a dlouhým splácením. Sáhněte po úvěru ze stavebního spoření, který vám pomůže pokrýt náklady třeba na nákup pozemku, menšího bytu nebo rekonstrukci domu či bytu. Takový úvěr má samozřejmě spoustu dalších parametrů, jenže s těmi už se vypořádá každý s trochou selského rozumu.

Potřebuji si půjčit víc než milion korun

Úvěrem ze stavebního spoření není výhodné řešit velkou investici, jakou může být třeba nákup většího bytu nebo domu. U částek nad milion se proto většinou používají různé typy hypoték. Neztrácejte ale hlavu, v zásadě jde jen o to, jestli už máte nějaké peníze naspořené, nebo si potřebujete půjčit částku v plné výši hodnoty vámi vyhlídnuté nemovitosti. Platí, že čím víc máte naspořeno, tím výhodnější hypotéku si můžete sjednat a ušetřit si tak pár měsíců (i let) splátek. Připravte se ale na to, že u běžné hypotéky musíte většinou dokládat, že jste půjčené peníze použili opravdu na nákup, stavbu nebo opravu nemovitosti. Normální jsou také sankce za předčasné splacení.

Chci si pořídit nový byt nebo novostavbu

Ačkoli byste při pořízení malého bytu v ceně do jednoho milionu korun mohli sáhnout i po úvěru ze stavebního spoření, vyjde většinou výhodněji vzít si při koupi nové nemovitosti účelovou hypotéku – jednoduše proto, že tak můžete dosáhnout na opravdu nízký úrok. Pokud není družstevní, můžete novým bytem i novostavbou v drtivé většině případů ručit a navíc kupujete už hotové, takže – na rozdíl od stavby nebo rekonstrukce – nemusíte počítat s možným nárůstem nákladů třeba kvůli komplikacím při stavbě.

Výhody vlastního bytu - infografika

Plánuji rekonstrukci nebo modernizaci

V případě rekonstrukce nebo modernizace vždycky záleží na rozsahu úprav, které se chystáte provést. Pokud potřebujete novou kuchyni a koupelnu, měl by postačit úvěr ze stavebního spoření, který má navíc tu výhodu, že nemusíte ničím ručit. Jenže třeba na kompletní přestavbu staršího domu už využijete spíš hypotéku.

Budu stavět

Stavba s sebou pokaždé nese nějakou míru rizik, většinou v podobě navýšení nákladů kvůli řadě drobných komplikací, které se v průběhu stavebních prací můžou a pravděpodobně i budou postupně objevovat.

Lorem ipsum Víte, že… výjimkou v tomto případě mohou být vestavné skříně a kuchyňská linka včetně spořebičů, které banky často berou jako pevnou součást domu a umožňují je zaplatit z hypotéky?

Proto pokud se chystáte stavět, je dobré vytvořit si rezervu ve výši přibližně 15 % z odhadované ceny. Financování stavby se pak většinou řeší účelovou hypotékou, nebo kombinací hypotéky a úvěru ze stavebního spoření. Proč zvolit kombinaci? Protože to v některých případech může být výhodnější – třeba pokud chcete zároveň pořídit pozemek a rovnou začít stavět. Pokud se s novým domem chystáte zároveň pořizovat nový nábytek a vybavení, myslete na to, že z účelové hypotéky ani úvěru ze stavebního spoření většinou nemůžete financovat koupi vnitřního zařízení.

Chci si koupit pozemek

Zatímco na venkově a v malých městech je díky nižším cenám možné vyřešit koupi pozemku úvěrem ze stavebního spoření, ve větších městech a jejich blízkém okolí je třeba už i při pořízení menšího pozemku počítat s výrazně vyššími částkami, a tím pádem taky hypotékou coby řešením.

A co pojištění bydlení?

Polovina domácností v Česku není pojištěná, a pokud se chcete zařadit do té druhé poloviny domácností, děláte určitě dobře. Pojištění dnes není drahé a může se vám hodit častěji, než byste si mohli myslet. Pojistných událostí je celá řada a párkrát za život se s nějakou nepříjemnou situací setká skoro každý. Ale pozor, pojistit domácnost neznamená pojistit svůj dům nebo byt. Pojištění domácností a staveb jsou totiž dva rozdílné produkty. Specifické je taky pojištění stavby – kromě už postaveného domu nebo bytu si můžete nechat pojistit i ještě nedokončenou stavbu. Pojištění rozestavěného domu má taky výhodnější podmínky, které vám navíc nějaký čas zůstanou i po dokončení stavebních prací.

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.