Menu

Povinné pojištění?

V případě vozidel stanoví povinné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla přímo zákon. Toto povinné pojištění pravděpodobně znáte pod názvem povinné ručení. To, že je vaše vozidlo pojištěné pak prokazujete tzv. zelenou kartou, kterou získáte v okamžiku uzavření smlouvy. Jezdit v nepojištěném autě přitom rozhodně není dobrý nápad – kromě vysokých pokut totiž hrozí i povinnost uhradit ze svého veškeré škody, které takovým vozem způsobíte. Škody hrazené z povinného ručení nezahrnují jen škody na majetku, ale i škody na zdraví.

Pojišťovna v případě, že máte uzavřenou pojistku a způsobíte škodu, vyplatí poškozenému pojistné plnění. V některých případech však může pojišťovna vyžadovat vrácení vyplacené částky. Je tomu tak např. v případě, kdy se prokáže, že poškozený řídil pod vlivem alkoholu, škodu způsobil úmyslně, řídil i přes zákaz řízení, nebo řídil vozidlo, které nebylo technicky způsobilé k provozu.

K základnímu povinnému ručení si můžete nad jeho rámec sjednat celou řadu doplňkových připojištění. Taková připojištění jsou dobrovolná, ale mohou se vyplatit obzvlášť u starších vozů, u kterých by se nevyplatilo plnohodnotné havarijní pojištění. Mezi ta nejobvyklejší připojištění pak patří pojištění čelního skla nebo pojištění srážky se zvěří.

Naopak u novějších aut se rozhodně vyplatí uzavřít havarijní pojištění. Není tak nákladné a v případě nepříjemností ušetří spoustu starostí. Zatímco povinné ručení hradí především škody způsobené vaším autem, havarijní pojištění naopak vaše auto chrání. Vyplatí se tak nejen v případech, kdy jste sami viníky nehody, ale i ve chvíli, kdy viník ujede a není tedy možné škodu vymáhat z jeho povinného ručení. Součástí některých havarijních pojištění bývá také ochrana proti přírodním živlům nebo vandalismu. Konkrétní kombinaci událostí, na které chcete, aby se pojištění vztahovalo, si dohodnete při uzavření pojistky.

A pamatujte: při výběru správné pojišťovny se neřiďte pouze cenou za pojištění. Důležitějším kritériem je výše pojistného krytí, tedy částka, kterou vám v případě nehody pojišťovna vyplatí.

 

 

Mohlo by vás zajímat

Chystám se koupit auto

Chci změnit pojišťovnu

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.