Menu

Řeším auto

Mít auto neznamená jenom si ho koupit. Na jeho provoz jsou totiž kromě údržby a samotného výběru vhodného auta, nebo jakéhokoli jiného vozidla, navázané i další náklady a zorientovat se v nich nemusí být úplně jednoduché.

Chystám se koupit auto

Prošli jste si různé diskuze, online nebo s kamarády, a už máte vybranou tu správnou značku a model nového vozu? To znamená, že víte, kolik peněz vás bude nové auto stát. Pokud ale nemáte naspořenou celou částku, určitě vás zajímá, jak takovou koupi financovat. Kromě využití vlastních prostředků máte tři další základní možnosti, a to leasing, operativní leasing a úvěr. Ve zkratce se dá říct, že zatímco při leasingu se stáváte vlastníkem auta až po složení poslední splátky, při operativním leasingu se vlastníkem auta nestanete nikdy, pouze si ho pronajímáte, a v případě úvěru se vlastníkem stáváte okamžitě. Nezapomínejte, že úvěrem je i neúčelová hypotéka, která může být velice zajímavou volbou při pořízení nového vozu, protože s ní dosáhnete na nižší úroky. Každá z možností ale cílí na trochu jiné potřeby zákazníků a má různé výhody a nevýhody.

Možnosti financování nákupu nového auta - infografika

Povinné pojištění?

V případě vozidel stanoví povinné pojištění odpovědnosti z provozu vozidla přímo zákon. Tomuto pojištění se říká povinné ručení a bez něj se na cesty nevydávejte, může vás čekat nejen pokuta, ale v případě nehody i povinnost uhradit ze svého všechny škody, které způsobíte. V rámci povinného ručení můžete – už zcela dobrovolně – využít různých připojištění (třeba čelní sklo nebo srážka se zvěří) a ochránit tak i případnou investici do staršího auta, u kterého se už nevyplatí zřizovat havarijní pojištění. Žádná další pojištění vám zákon diktovat nebude, ale minimálně při koupi nového vozidla stojí za zvážení havarijní pojištění – není to žádný velký výdaj a vyplatí se nejen při nehodě. Povinné ručení totiž kryje hlavně škody, které způsobí vaše auto ostatním, zatímco havarijní pojištění chrání pouze váš vůz.

Pojištění už mám, ale chci lepší podmínky

Lorem ipsum Víte, že… pokud cokoli – nejen vozidlo – necháte pojistit u více pojišťoven zaráz, můžete se dopustit pojistného podvodu? Stačí totiž, abyste na pojistce dostal vyplaceno víc, než jaká je reálná cena vámi pojištěné věci.

V případě povinného ručení i havarijního pojištění můžete změnou pojišťovny dosáhnout buď na nižší cenu, nebo na výhodnější podmínky, třeba ve formě rychlejšího načítání bonusů a slev za tzv. bezeškodní průběh pojištění. Zajímavé můžou být ale i rozdílné krytí rizik a podmínky připojištění, které různé pojišťovny nabízejí. Především u povinného ručení si ale dejte pozor, aby při změně pojišťovny nová smlouva přímo navazovala na starou – za provozování vozidla bez povinného ručení, třeba jen pár dní, vám bude hrozit sankce.

 

Proč to děláme?

Kontakt Petr, 28 let, svobodný Často narážím na to, že mí přátelé ani nevědí, že by si mohli koupit vlastní auto nebo bydlení – myslí si, že si musí ještě našetřit a zbytečně pak ztrácí čas.
Kontakt Marie, 37 let, vdaná, 1 dítě ( 10 let ) Když založíte rodinu, začnete finance více řešit, protože už nejde jenom o vás. Praktických informací je málo. Ráda bych to pomohla změnit a podělila se o to, co vím.
Kontakt Karel, 56 let, ženatý, 2 děti ( 25 a 19 let ) Od klientů občas slýchávám „Víte, já tomu moc nerozumím“. Vím, že nikdo nemůže vědět všechno, ale každý může mít přehled. A to už je dobrý základ.